همه چیز درباره زغال اخته + 12 خواص زغال اخته

by خرید و فروش و صادرات انار in سپتامبر 17, 2019

زغال اخته ، درختچه ای است که ارتفاع آن به ۵۰ سانتیمتر می رسد . برگ های آن سبز پررنگ و براق است و سر این برگ ها به شکل سرنیزه می باشد . گل های زغال اخته ، سفید ، کمی صورتی یا کمی سبز رنگ است و تقریباً شبیه گل توت فرنگی است .
میوه ی زغال اخته به شکل بیضی و حدوداً به اندازه ی آلبالویی درشت می باشد . که به رنگ قرمز ، با طعم ترش و شیرین است . و گاه میوه ی آن قرمز متمایل به سفید و یا قرمز متمایل به زرد می‌باشد .
زغال اخته را به صورت های ذیل مصرف می کنند :
خام ، شربت ، مربا ، کمپوت ، شیره ، جوشانده ( دم کرده )
قسمت هایی که از این گیاه در معالجه و تغذیه استفاده می کنند عبارتند از : میوه – برگ – پوست درخت – ریشه درخت
میوه زغال اخته در ماه مرداد می رسد . برگ های آن را باید در ماه های تیر تا شهریور چید و در سبدی که هوا از آن عبور می کند بریزید – تا خشک شود و در معالجه ی برخی از بیماری ها مورد استفاده قرار گیرد .
میوه ی زغال اخته در نواحی قزوین ، گیلان ، ارسباران ، علی بلاغ ، حسن بگلو ، و اطراف تهران و اصفهان به عمل می‌آید . دارای طعمی ترش و کمی گس است و به مصرف ترشی غذا می رسد . ( اسرار خوراکی ها / ۳۱۲ . )

خواص زغال اخته:


1- ابوعلی سینا دانشمند و پزشک مشهور اسلام ، آب زغال اخته را برای شست و شو – زخم های جلدی و گرد ریشه ی آن را برای التیام زخم ها به کار می‌برد .
2- زغال اخته میوه ای است مقوی با اثر قابض ، از این رو خوردن آن در رفع اسهال ، ورم روده ، موثر است .
3- زغال اخته ، در بند آوردن خون موثر شناخته شده است . لذا خوردن میوه ی خام و سایر فرآورده‌های آن برای بیمار توصیه شده است .
4- میوه ی زغال اخته در معالجه ی بیماری های عفونی و تب دار برای رفع عطش بیمار مفید است . و بهتر است بیمار مقداری از شربت زغال اخته را در آب رقیق نموده و بیاشامد .
5- جوشانده ی ۶۰ گرم پوست درخت زغال اخته در یک لیتر آب اثر تب بر و ضد مالاریا دارد . جوشانده ی فوق را باید به تدریج صبح و ظهر و شب یک یا دو استکان با کمی قند میل نمود . ( نسخه های شفابخش / ۱۹۶ + میوه درمانی / 209 . )

همه چیز درباره زغال اخته + 12 خواص زغال اخته

همه چیز درباره زغال اخته + 12 خواص زغال اخته

 

همچنین بخوانید : همه چیز درباره سیب + 70 خواص باورنکردنی سیب


6- جوشانده ی برگ زغال اخته با گل توت فرنگی برای درمان بیماری دیابت ( قند ) موثر می باشد . بدین منظور باید ۱۰ گرم برگ زغال اخته را با ۱۰ گرم گل توت فرنگی در یک لیتر آب جوشانده و ظرف محتوی آن را به مدت ۱۰ دقیقه به حال خود بگذارید تا دم بکشد ، و پس از صاف نمودن آن را شیرین نموده و در طول روز از آن بنوشید .
7- جوشانده ی زغال اخته در معالجه ی اسهال معمولی و اسهال خونی موثر است . به این صورت که باید یک قاشق سوپخوری زغال اخته را با یک فنجان آب سرد مخلوط نموده و آن را به مدت ۵ دقیقه بجوشانید و پس از ۱۵ دقیقه دم کشیدن آن را صاف کرده و هر روز دو تا ۶ فنجان از آن بنوشید .
8- جوشانده ی یک مشت زغال اخته در یک لیتر آب برای معالجه ی بواسیر مصرف می شود . لذا باید آنقدر آن را جوشاند تا نصف مخلوط ظرف ، بخار شود و پس از صاف کردن به صورت تنقیه یا کمپرس گرم به کار رود .
9- اگر ۳۰ گرم برگ زغال اخته در یک لیتر آب بریزید و آن به قدری بجوشانید تا یک سوم آن بخار شود ، و پس از صاف نمودن ، آن را با شکر شیرین کنید و به بچه هایی که بی اختیار ادرار می کنند ، هر شب قبل از خواب یک فنجان قهوه خوری به آنها بدهید ، این عارضه مزاحم از بین خواهد رفت .
10- شربت زغال اخته برای تسکین سرفه موثر است ( روش تهیه شربت زغال اخته :
زغال اخته ، شکر و آب را به مقدار مساوی مخلوط کنید و آن را بجوشانید تا به قوام آید و سپس اضافه نمودن مورد استفاده قرار دهید . ) لذا می توانید در وقت شروع سرفه ، به مقدار یک قاشق سوپخوری از آن بخورید . ( نسخه های شفابخش / ۱۹۸ . )
11- پوست درخت زغال اخته ، تب بر می باشد .
در کتب قدیمی ایران این گیاه را زغال قرن و حب الشوم خوانده اند . ( اسرار خوراکی ها / ۳۱۲ . )
12- خوردن دم کرده ی زغال اخته با گل توت فرنگی ، مرض قند ( دیابت ) را درمان می کند . ( تحفه حکیم باشی / ۲۶۲ . )

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *